//Prečo sú chladiace kvapaliny rôznej farby?

Aké sú typy chladiacich kvapalín
a ktorá sa hodí do vášho auta?

Chladiaca kvapalina je neoddeliteľnou súčasťou vozidla a nemali by ste na jej výmenu, prípadne dolievanie zabúdať. Okrem iného sa totiž stará o správnu prevádzkovú teplotu, chráni motor a ostatné komponenty pred prehriatím sa.

 

Farby chladiacej kvapaliny a ich rozdelenie z minulosti

Chladiace kvapaliny sa v minulosti delili podľa sfarbenia (nie len) na rôzne typy. Bolo to tak z dôvodu, že sa pri procese výroby do kvapaliny pridávali rôzne chemické látky, ktoré chladiacu zmes zafarbili.

 

Vďaka použitým prísadam a technológii sa chladiace kvapaliny delia na:

● IAT (technológia anorganických prísad)
IAT technológia sa používala pre staršie chladiace kvapaliny, ktoré boli zvyčajne modrej alebo zelenej farby. Ide o kvapaliny obsahujúce anorganické soli (kremičitany, fosforečnany, boritany). Tento typ chladiacej kvapaliny obaľuje kovové prvky hrubou vrstvou tvrdého sedimentu. Daný typ chladiacich kvapalín by ste za bežných okolností museli meniť každé dva roky alebo každých 60 000 kilometrov.

● OAT (technológia organických kyselín)
Po technológii anorganických prísad prišla chladivejšia – Organic Acid Technology (OAT). Jej chemické prísady pridali lepšiu ochranu chladiacich systémov a predĺžili životnosť samotnej chladiacej kvapaline. Kvapaliny OAT obsahujú organické kyseliny (napríklad deriváty kyseliny benzoovej).
Vyznačujú sa zvýšenou trvanlivosťou a nepoškodzujú časti hliníkových chladičov. Neodporúča sa ich však používať v starších vozidlách, keďže môžu reagovať s olovenými spájkami a následne ich poškodiť. Tieto chladiace kvapaliny s predĺženou životnosťou sú zvyčajne oranžovej farby a ponúkajú päťročný alebo 120 000 kilometrový interval výmeny.

● HOAT (technológia hybridných organických kyselín)
Posledný typ chladiacej kvapaliny je vyrábaný z technológie HOAT. Ide o hybridnú technológiu organických kyselín, ktorá je kombináciou technológie anorganických kyselín a technológie organických kyselín. Charakteristická je pre ňu červená farba a používa sa vo väčšine nových vozidiel. Ponúka až 10 ročný interval výmeny.

 

Technológia výroby chladiacej kvapaliny

Keby sme sa mali vrátiť na začiatok, tak v prvom rade by sme si mali povedať niečo o zložení chladiacej kvapaliny. Tvorí ju približne 90% monoetylenglykol, ktorý dodáva kvapaline nemrznúcu funkciu. Ďalej sa v nej nachádza voda a aditíva, medzi ktoré patria:

Disperzanty – zabraňujú tvorbe vodného kameňa v kvapaline
Stabilizátory a zvyšovače pH – zabraňujú prílišnému okysličeniu kvapaliny
Inhibítory korózie – chránia kovové časti pred koróziou
Farbivá – slúžia na odlíšenie typu
Prísady proti penivosti

 

Rozdelenie nemrznúcej zmesi podľa farby. Platí aj dnes?

Na trhu je používaných niekoľko druhov chladiacej kvapaliny určených pre jednotlivé typy automobilov. Kedysi bola pravda, že G10 bola vždy žltá, G11 modro-zelená, G12 červeno-ružová a G13 fialová, ale niektorí výrobcovia sa rozhodli prejsť na iné farby. V súčasnosti sa preto riaďte prioritne tým, čo máte napísané v papieroch na obsluhu automobilu a v návode na flaši s kvapalinou.

Chladiace kvapaliny sa predovšetkým líšia svojou odolnosťou voči tvorbe usadenín a vodného kameňa, ktorý znižuje prestup tepla, čo je najmä pri moderných autách s teoreticky malými chladičmi veľmi dôležitá vlastnosť.

Ak neviete posúdiť, ktorý typ sa najlepšie hodí pre vaše auto, odporúčame obrátiť sa na automatické vyhľadávanie produktov, kde zadáte iba značku vozidla, model auta a silu motora. Následne automatický vyhľadávač vyhodnotí, ktorý typ chladiacej kvapaliny je pre vaše auto najvhodnejší a zároveň vám napovie koľko litrov je potrebné na jej výmenu v chladiacej sústave.

 

Môže chladiaca kvapalina stratiť svoju účinnosť?

Áno, môže sa tak stať buď vplyvom času, najazdenými kilometrami alebo celkovo používaním. V podstate sa kvapalina sama o sebe neopotrebováva, skôr ide o to, že počas používania do seba pohlcuje nečistoty z okolia (malé mikro častice z motora a okolitých komponentov) a tým sa jej kvalita znižuje.

Pýtate sa, ako často meniť chladiacu kvapalinu do auta? V prípade „starších“ kvapalín G11 je potrebné vykonávať výmenu raz za cca tri roky a pri novších sa hovorí o intervale cca raz za 5 rokov. Ak sa chcete spoliehať na presne stanovené normy výrobcov, interval vášho auta nájdete v manuáli. Pokiaľ tam žiadny nenájdete, prípadne sa dočítate, že nie je nutné kvapalinu meniť, platí vyššie popísaný interval 3 alebo 5 rokov. Neoficiálne sa ale niekedy odporúča skrátenie intervalu na 2 – 3 roky bez ohľadu na typ kvapaliny, autu tým neuškodíte a v podstate môžete predísť zbytočnej motorovej chybe. Držte sa pravidla, radšej vymeniť chladiacu kvapalinu skôr, ako neskoro.

Tip: Pri výmene si chladiaca kvapalina vyžaduje úplne odvzdušnenie, preto by ste tento proces mali nechať na profesionálny autoservis.

 

Prečo riedime chladiacu kvapalinu s vodou?

Môžete si vybrať z 2 druhov chladiacej kvapaliny – predpripravenú, už nariedenú zmes (readymix), ktorú iba kúpite a môžete rovno efektívne použiť. Potom je druhá možnosť – koncentrát, ktorý je ešte potrebné zriediť s vodou. Koncentrát chladiacej kvapaliny sa dodatočne riedi s demineralizovanou technickou vodou a vďaka tomu odoláva väčším mínusovým teplotám ako nenariedený.

 

Novinka medzi chladiacimi kvapalinami – COOL Ultra 12 EVO

Chladiaca kvapalina COOL ULTRA 12 EVO je špeciálna vysokokvalitná nemrznúca zmes do chladiacich systémov najmodernejších spaľovacích motorov z koncernu Volkswagen na báze hliníka alebo hliníkových zliatin. Jej výhodou je aj to, že sa dá voľne miešať s kvapalinami G12++ a G13. Ďalším veľkým prínosom je jej výdrž až do – 32 °C. Je určená aj pre nové typy elektromobilov a hybridných áut. Vďaka zvýšenému obsahu inhibítorov korózie vyhovuje najvyšším požiadavkám koncernu VW – spĺňa normu VW TL 774 L (G12EVO).

Používa sa ako ochrana pred mrazom, prehrievaním, koróziou a usadeninami vodného kameňa. Produkt môžete používať celoročne.

Je šetrný k životnému prostrediu a nahrádza predchodcov G13, G12++, pretože neobsahuje dusitany a amíny, zároveň nepoškodzuje gumu. Obsahuje etylénglykol a vysoko organické inhibítory korózie. Možno riediť na požadovaný bod mrazu demineralizovanou alebo pitnou vodou.

 

Tip na koniec

 

 

Vďaka inteligentnému vyhľadávaniu si viete nájsť ten správny typ chladiacej kvapaliny pre vaše auto.

2023-02-09T17:37:25+01:00