//Jazda na rezervu s rezervou

Jazdu na rezervu by ste mali brať s rezervou,
zvlášť ak máte diesel

Diesel sa počas nadchádzajúcich zimných mesiacov môže stať poriadnou výzvou pre šoférov. Jazdiť spokojne a pritom neriskovať zdravie motora, si žiada chápať viacero súvislostí, ktoré začínajú a končia v palivovej nádrži.

Dôvodom môže byť správny spôsob tankovania, jeho pravidelnosť a starostlivosť o naftu aj motor. Súčasné klimatické výzvy a medzinárodné dohody majú vplyv aj na to, čo tankujeme. Nie je totiž nafta ako nafta. Bionafta, či skrátene MERO (repková nafta), je síce obnoviteľným zdrojom energie v porovnaní s fosílnymi palivami, obsahuje však biologické zložky, ktoré si vnútri nádrže žijú vlastným životom. Nafta na čerpacích staniciach zase obsahuje minimálne 7% biozložiek, známych aj ako FAME. Niektoré siete čerpacích staníc však ponúkajú naftu či ekodiesel s ešte väčším podielom takýchto zložiek. To však, ako sa ukazuje v praxi, môže vyvolať rad problémov.

 

Cena aj kvalita nafty kolíšu

Ak patríte medzi tých, ktorí pravidelne cestujú aj za hranice Slovenska, zrejme ste si všimli, že ceny nafty sa líšia v každej krajine. A aj napriek tomu, že sezónne cestovanie „k susedom“ za lacnejším tankovaním, môže byť riešením, pokiaľ práve nemáte hranice za okresom, je dobré robiť všetko pre to, aby vás nafta nevyšla zbytočne draho. A to nielen vtedy, keď je potrebné jej dotankovanie. Zhodou okolností je Slovensko v akomsi pomyselnom zlatom strede medzi predraženou naftou v Západnej Európe, Pobaltí a Škandinávii a lacnejšou naftou v Južnej Európe. Navyše, napriek tomu, že každé palivo by malo spĺňať podmienky, ktoré sú predpísané medzinárodnými normami, riziko, že natrafíte na pohonné hmoty s nižšou kvalitou, tu stále existuje. Potom sú tu nafty s vyšším obsahom biozložiek, ktoré majú za účel znižovať tvorbu skleníkových plynov. Na druhej strane sa môžete stretnúť s prémiovými palivami, ktoré obsahujú aditíva prospievajúce životnosti motora.

 

Tankovať diesel má svoje pravidlá

Aditíva v nafte majú dôležitú funkciu už pri tankovaní. Ostražití by ste nemali byť len v lete, keď dochádza k výrazným teplotným výkyvom, ale aj počas chladných mesiacov, obzvlášť v prípade, že auto zatvárate do garáže. Lenže k správnemu tankovaniu je potrebné rozlišovať aj to, kedy do nádrže patrí správna nafta. V našich zemepisných šírkach sa tankuje totižto ako zimná, tak aj letná nafta a takisto prechodová nafta. Každá z nich má pritom odlišné vlastnosti a fungovanie v iných podmienkach. Aj napriek tomu, že si mnohí šoféri myslia, že ukazovateľ paliva je zavádzajúci a reálny objem paliva v nádrži je odlišný, hodnoty, ktoré vám ukazuje, sú poddimenzované schválne. Podobne ako pri benzíne, aj pri nafte dochádza pri zmenách teplôt k rozpínaniu. Tankovanie na preplnenú nádrž je nebezpečné aj počas zimy, kedy sa v dôsledku zmien teploty a vplyvu na bod tuhnutia nafty môže pri tankovaní nad odporúčanú kapacitu nádrže poškodiť palivová sústava vozidla. Iné to nie je ani s upozorňujúcim blikaním na ukazovateli. To totižto neznamená, že by ste mali dotankovať nádrž nad jeho predpísanú kapacitu, ale signalizuje zmenu vo vstrekovaní paliva, napríklad kvôli ochrane čerpadla. Pohyb ručičky závisí od toho, ako sa správa plavák v nádrži, ktorý zase ovplyvňuje stav vozidla na vozovke. Ovplyvniť to môže dokonca aj spôsob parkovania. Ak totižto napríklad zaparkujete dolu kopcom, palivo v nádrži sa môže posunúť smerom od plaváka tak, že po nastúpení do auta budete mať problémy so štartovaním. A aj v takom prípade je dobré mať na pamäti, že železná rezerva paliva príde vhod. Ideálne a zlaté pravidlo vodiča je, že tankovať sa má pri dosiahnutí poslednej štvrtiny nádrže. To, že jazdíte na rezervu, je síce častým neduhom šoférov, no palivo sa nevyčerpá len rýchlou jazdou, môžete ho pomerne rýchlo stratiť napríklad aj v kolónach s dlhým čakaním a pomalým posúvaním.

Nezabudnite: Výber motorového oleja nezávisí len od jeho viskozity a typu motoru, zanedbávať by ste nemali ani rok výroby, ktorý rozhoduje o tom, aké sú technické parametre vozidiel. Pre majiteľov novších modelov automobilov VW Group je vhodný olej s nízkou viskozitou DYNAMAX GOLDLINE LONGLIFE FE 0W-20, prípadne jeden z najpoužívanejších motorových olejov na Slovensku, DYNAMAX ULTRA LONGLIFE 5W-30.

 

Dá sa predĺžiť životnosť nafty?

Hoci si mnohí myslia, že obsah biozložiek v nafte môže odhaliť jej farba, nie je to také jednoduché. Nafta sa počas roka mení niekoľkokrát a spolu s tým sa menia aj jej optické vlastnosti, teda farba. Problém s takzvanou parafináciou nafty je prirodzeným javom, ktorému sa predchádza používaním aditív. Ibaže v dôsledku klimatických zmien nie je vždy spoľahlivé počítať s ročným obdobím či mesiacom a môže sa stať, že aj prechodová nafta môže výnimočne potrebovať aditívum, ktoré sa pridáva až do nafty zimnej či arktickej, tým máme na mysli petrolej, ktorý sa do nafty pridáva predovšetkým preto, že znižuje bod tuhnutia. Aditíva do nafty však nemusia obsahovať len petrolej, každá takáto úprava nafty spočíva v pridávaní depresantov, znižujúcich nielen bod tuhnutia ale aj tvorbu parafínových kryštálov a v neposlednom rade aj viazanie vody na naftu, ktorá sa do nej dostáva bežným nasávaním vlhkosti z okolia a jej následnou kondenzáciou, pričom sa od nej krátko po natankovaní začína oddeľovať. Sprievodné znaky, ako tvorba viditeľných kolónii baktérií a iných mikroorganizmov, zmena pachu pripomínajúca hnilobu či čierny dym vychádzajúci z výfuku, sú potom ďalšími varovnými signálmi toho, že s naftou v nádrži čosi prestáva byť v poriadku. Biologické zložky, pozostávajúce z mikroorganizmov, rozkladajú alkány v nafte a vytvárajú biofilm na dne nádrže, ktorý môže dlhodobo znečisťovať palivovú sústavu a poškodiť systém vnútri dieselového motora.

TIP: Využite DYNAMAX produktový vyhľadávač, s ktorým vždy nájdete prevádzkové kvapaliny, ktoré hľadáte https://www.dynamaxoil.com/productmatch/ Myslíte aj na to, že aditívovaním sa dajú zlepšiť aj vlastnosti motorového oleja napr. s pomocou DYNAMAX KERAMICKÁ PRÍSADA DO OLEJA 300ML.

 

Nezavarte si motor

Kontaminovaná, respektíve znehodnotená nafta môže byť príčinou mnohých ďalších, nemenej nákladných a nepríjemných porúch vo vozidle. Upchať sa tým môžu palivové filtre, ktoré zase kontraproduktívne podmieňujú vyššiu a rýchlejšiu spotrebu paliva. Vstrekovanie paliva prestáva fungovať a dochádza aj k opotrebovaniu motora, pričom vylúčiť nemožno ani vnútornú koróziu v dôsledku opotrebovaných piestnych krúžkov či vložiek valcov. O tom, že oprava či výmena motora nie sú vonkoncom zanedbateľné investície, snáď ani nemá zmysel písať. Kto by napokon túžil po tom, aby to dospelo až do takéhoto štádia? Špeciálne motorové oleje sú prevenciou voči znehodnoteniu motorov aj v prípade, že tankujete naftu priamo z čerpacích staníc a nejazdíte na rezervu. A to z dôvodov, ktoré boli uvedené vyššie.

TIP: Nezabúdajte na to, že aditíva nepatria len do nádrže, ale aj do motorového oleja, do prevodového oleja, či do chladiaceho systému. Na znečistenie a usadeniny v olejovom systéme je vhodné použiť DYNAMAX ČISTENIE OLEJOVÉHO SYSTÉMU 300ML, ktorý sa prilieva do olejového systému pred samotnou výmenou oleja ako preplach systému. Obnovuje kompresiu piestnych krúžkov, pomáha znižovať hlučnosť ventilov a súčasne zvyšuje účinnosť spaľovania. 

2023-10-17T11:02:32+02:00