Ako sa odlišujú jednotlivé chladiace zmesi a podľa čoho si vyberiete správny druh pre vaše vozidlo? Prinášame vám niekoľko praktických tipov!
Chladiaca zmes je kľúčová pre správne fungovanie motora. Ako často by ste ju mali meniť, aké vlastnosti musí spĺňať a podľa čoho vyberiete správny typ pre vaše konkrétne auto? Prinášame vám niekoľko praktických tipov a vyvrátime tiež jeden častý mýtus, s ktorým sa možno stretávate aj vy.
Základné rozdelenie chladiacich zmesí
V jednom z našich článkov sme vám predstavili rozdelenie chladiacich zmesí podľa toho, či majú organické alebo anorganické prímesi. Ako bežný motorista sa však najčastejšie môžete stretnúť s rozdelením podľa kódov ako G10, G11, G12, G12++, G12 EVO a G13, ktoré bývajú uvedené priamo na balení a hovoria o vlastnostiach danej chladiacej kvapaliny.
Chladiaca zmes G10
Tento typ chladiacej zmesi je najstarší a zvyčajne má hnedú farbu. Pozostáva z etylénglykolu a inhibítorov korózie, prípadne ďalších anorganických látok na zlepšenie vlastností. Nemá však toľko moderných prísad, aby sa mohol vyrovnať novodobým chladiacim kvapalinám. Preto je vhodný najmä pre staršie vozidlá. Životnosť sa hýbe na úrovni 2 – 3 roky, resp. 30 000 až 50 000 km.
Chladiaca zmes G11 a G11 R
Chladiaca kvapalina G11 má obvykle modrozelenú farbu a je o niečo vyspelejšia ako G11. Vyvíjaná bola špeciálne pre modernejšie motory s hliníkovou hlavou a má viac prísad, ktoré zlepšujú jej vlastnosti a predlžujú životnosť. Pre značku Renault bola vyvinutá špeciálna úprava G11 R v žltej farbe.
Chladiaca zmes G12
Táto chladiaca zmes býva obvykle ružovej farby a už nepoužíva anorganické prísady, ale organické. Vďaka nim má životnosť až 5 rokov alebo 240 000 km a určená je pre moderné motory s celohliníkovou konštrukciou.
Chladiace zmesi G12++ a G12 EVO
Prívlastky G12++ a G12 EVO sú modernejšou úpravou pôvodnej G12. Chladiaca zmes G12 EVO je vhodná pre najnovšie hybridné a elektrické vozidlá.
Zapamätajte si: Možno vám napadne dať chladiacu zmes G12 aj do staršieho auta, keďže má lepšie vlastnosti ako typy G10 alebo G11. To však nemusí byť dobrý nápad, keďže organické prísady často zle reagujú s tesneniami v starších motoroch. Preto vždy dodržiavajte odporúčania výrobcu a nevyberajte si chladiacu zmes podľa seba.
Chladiaca zmes G13
Chladiaca kvapalina G13 má obvykle fialovoružovú farbu a obsahuje organické prísady. Vďaka nim má životnosť vyše 5 rokov a perfektne zvláda vysoké aj nízke teploty.
Vedeli ste, že moderné chladiace kvapaliny obsahujú zložky proti tvorbe vodného kameňa, inhibítory korózie, stabilizátory či prísady proti peneniu? Práve vďaka nim majú dlhšiu životnosť a zvládnu extrémnejšie podmienky ako staršie typy chladiacich zmesí.
Pozor: Chladiacu kvapalinu nevyberajte podľa farby!
V minulosti síce zvyčajne platilo, že hnedá chladiaca kvapalina bola G10 a ružová G12, avšak toto rozlišovanie nie je spoľahlivé. Každý výrobca si môže farbu chladiacej kvapaliny zvoliť podľa seba. Na trhu nájdete napríklad chladiace zmesi modrej alebo červenej farby. Pri výbere sa preto nikdy neriaďte farbou, ale vždy si pozrite kód, či ide o G10, G13 alebo iný typ.
Môžu sa chladiace kvapaliny miešať?
Vo všeobecnosti platí, že rozdielne chladiace zmesi by ste nikdy nemali miešať medzi sebou. Napríklad, ak je vo vašom aute G11, nedolievajte do nej G13. Každý typ chladiacej kvapaliny má iné zloženie a jednotlivé chemické štruktúry nemusia byť navzájom kompatibilné. Môže sa preto stať, že vzniknú nežiadúce zlúčeniny, kvapalina začne peniť, budú v nej vznikať usadeniny a dôjde k poškodeniu celého chladiaceho systému.
Ak sa chystáte dolievať chladiacu kvapalinu do vášho auta, vopred si zistite, aký typ odporúča výrobca a aký máte vo vyrovnávacej nádržke naliaty teraz. Podľa toho kúpte novú chladiacu zmes.
Tip na záver: Ako sme spomínali, farba pri chladiacich kvapalinách v dnešnej dobe nie je smerodajná. Preto sa nemusíte báť zmiešať napríklad červenú chladiacu kvapalinu s modrou za predpokladu, že obe sú napríklad G12.