Stojí vám dlho nafta v nádrži alebo skladujete väčšie množstvo paliva?
Dajte si pozor na mikroorganizmy v nafte, ktoré spôsobujú znehodnotenie paliva. Poradíme vám, ako skladovať naftu a čomu sa vyvarovať.
Akým spôsobom sa nafta znehodnocuje?
Kontaminácia nafty je celkom jednoduchý proces. Čo ste si prvýkrát pomysleli, keď ste započuli, že nafta starne, znehodnocuje sa a žijú v nej mikroorganizmy, ktoré ju pomaly ničia?
Pri nesprávnej starostlivosti o skladovanú naftu alebo aj samotnom nesprávnom skladovaní, dokážete znehodnotiť naftu takým spôsobom, že jej budúce využitie pre motor auta je veľmi riskantné.
V skladovej nádrži, či kanistri bežne dochádza ku kondenzácii vody z okolia, ktorá sa neskôr v malom množstve mieša s palivom. Bionafta je veľmi háklivá na pohlcovanie vonkajšej vlhkosti. Pritom ona samotná už v začiatkoch môže obsahovať až približne 7% olejov biologického pôvodu. Podľa normy DIN EN 590 pre biopalivá je povolený obsah vody až 200 miligramov na kilogram paliva (0,02%). Tu sa dostávame ku koreňu problému s bionaftou. Toto minimálne percento vody je dôležité pre život mikroorganizmov, baktérií a húb. Niektoré z nich sa živia látkami obsiahnutými v nafte a tým ju znehodnocujú.
Keď sa nad tým zamyslíte, dáva to zmysel, pretože prísady v biopalivách môžu obsahovať stopy repkového, rastlinného a rybieho oleja, taktiež prvky živočíšneho tuku. Obsah spomínaných olejov a tukov je skvelá „strava“ pre mikroorganizmy. Nachádza sa v nich kyslík, ktorý je potrebný na život. Mikroorganizmy rozkladajú alkány v palive a vytvárajú kal na dne nádrže, ktorý zanáša palivovú sústavu a poškodzuje dieselový systém.
Najčastejšie poruchy spôsobené používaním znehodnotenej nafty:
– Upchaté palivové filtre – vyššia spotreba paliva
– Nános na vstrekovačoch paliva – ich znefunkčnenie
– Opotrebovanie piestnych krúžkov a vložiek valcov – zvýšené riziko vnútornej korózie
Toto všetko sa môže pretaviť až do znefunkčnenia motora, ktorého oprava častokrát stojí viac ako celé auto.
Tip: Existujú 3 jednoduché spôsoby, ktoré vám môžu napovedať, či je vaše palivo napadnuté mikroorganizmami:
- palivo má hnedozelenú – kaki farbu
- je cítiť rastlinnú hnilobu
- z výfuku auta môže ísť čierny dym
Ako zabrániť znehodnoteniu nafty?
Vďaka stále novým informáciám v chemickom priemysle sa vyvinulo jednoduché a účinné riešenie v podobe dezinfekčného aditíva. Na trhu nájdeme množstvo produktov a jedným z nich je aj odstraňovať baktérii v nafte – aditívum, ktoré pomáha v boji proti mikroorganizmom. Tieto produkty sú určené pre všetkých, ktorí skladujú väčšie množstvo nafty, ako aj pre ľudí, ktorý autom nejazdia často (vtedy vzniká riziko zárodku). Čím dlhšie je nafta nespotrebovaná, tým je náchylnejšia.
Tip: Aditívum na odstránenie baktérii je kompatibilné aj s veteránom, pri ktorom sa predpokladá, že väčšinu času stojí zaparkovaný a nejazdí sa na ňom.
Ako správne skladovať naftu? Pre správne skladovanie nafty by sme si mali zvoliť tmavé a suché miesto, keďže bionafta pohlcuje vlhkosť z ovzdušia. Je bežné, že vo vnútri skladovej nádoby sa zachytáva skondenzovaná voda, preto by v nádobe nemalo byť miesto navyše.
„Čo robiť, keď už podobný problém mám?“
Ak už máte tento problém, je potrebné ho ihneď riešiť. Najlepším spôsobom je vyčistiť komplet palivovú nádrž, pretože pri degradácii vyvolanej mikroorganizmami sa na spodku nádrže vytvorí biologický film, ktorý kontaminuje naftu. Je veľkou chybou, ak pri takomto stave „poškodenia“ použijete odstraňovač baktérii, ale nevyčistíte nádrž. Pôvodný stav sa vám určite vráti a kontaminácia bude prebiehať ďalej.
Ak už máte vyčistenú nádrž, môžete sa pustiť do riešenia škôd, ktoré už mikroorganizmy napáchali. Napríklad upchaté filtre a vstrekovacie trysky. V tomto prípade vám určite pomôže čistič dieselového systému.
Nemali by ste zabudnúť na DPF filter, ktorý môže byť taktiež upchatý. Na tento komponent je špeciálne vyvinuté aditívum pre čistenie DPF filtra.