Je potreba im venovať väčšiu starostlivosť?
Automatické prevodovky sa v dnešnej dobe tešia veľkej obľube. V porovnaní s manuálnymi prinášajú viacero benefitov. Aby však dokázali fungovať dlhodobo správne a bez vážnych porúch, treba im venovať správnu starostlivosť. Mali by ste si dávať pozor predovšetkým na niektoré časté chyby. Prinášame vám prehľad dôležitých tipov, ktoré sa oplatí poznať.
Prečo uprednostniť automatickú prevodovku?
Jednou z hlavných výhod automatickej prevodovky je komfort jazdy. Najmä pri jazdení v meste si vaša ľavá noha oddýchne, keďže nemusíte každých pár sekúnd stláčať spojku. Navyše, nenarábate s radiacou pákou, takže máte úplne voľné ruky. Šoférovanie je vďaka tomu oveľa príjemnejšie, pričom vás vôbec neunavuje.
Nehovoriac o tom, že automatická prevodovka prispieva k vyššej bezpečnosti jazdy. Vodič sa totiž lepšie sústredí na okolitú premávku a za každých okolností môže držať obe ruky stále na volante.
Úspora paliva a lepšia dynamika
Moderné automatické prevodovky v osobných autách môžu mať 7, 9, dokonca aj 10 stupňov. Vďaka tomu motor pracuje pri každej rýchlosti v optimálnych otáčkach a auto má nižšiu spotrebu. Niekedy aj o viac ako 1 liter na 100 km v porovnaní s manuálnou prevodovkou.
Automatická prevodovka dokáže veľmi rýchlo meniť prevodové stupne, čím zabezpečuje lepšiu akceleráciu a zároveň plynulejšiu jazdu.
Zaujímavosť: Autá s automatickými prevodovkami sú dnes vyhľadávané čoraz častejšie aj na trhu jazdených vozidiel.
Obsluha automatickej prevodovky
Každá automatická prevodovka má 4 základné stupne – P, N, R a D.
- Stupeň P (park) slúži na zablokovanie kolies po zaparkovaní. Keď ho zaradíte, prevodovka odpojí tok výkonu na kolesá, môžete pustiť brzdu a auto bude stáť na mieste. Následne viete vypnúť motor a odísť.
- Stupeň N (neutral) preruší spojenie medzi motorom a kolesami, takže po pridaní plynu sa motor vytočí do vysokých otáčok, ale auto sa nepohne. V tomto režime však nie sú zablokované kolesá. Ak pustíte brzdu a stojíte na kopci, auto sa pohne.
- Stupeň R (reverse) slúži na cúvanie. Keď ho zaradíte a pustíte brzdu, auto sa začne pomaly rozbiehať smerom dozadu.
- Stupeň D (drive) slúži na jazdu vpred. Po jeho zaradení a pustení brzdy sa auto začne pomaly pohybovať dopredu.
Niektoré prevodovky majú ešte stupeň S určený na športovú jazdu alebo stupeň L na pomalú jazdu do strmého kopca.
Pozor na tieto chyby
Pri jazdení v aute s automatickou prevodovkou vždy používajte iba pravú nohu, ktorou pridávate plyn a brzdíte. Nepokúšajte sa brzdiť ľavou nohou. Keď meníte stupne, vždy auto úplne zastavte a držte stlačenú brzdu. Pri státí na semaforoch alebo križovatkách nechávajte zaradený stupeň D, nevyradzujte do N alebo P.
Ak budete chcieť prudšie zrýchliť, nevytáčajte motor do vysokých otáčok na neutrále a nezaraďujte rýchlo D. Takéto zaobchádzanie spôsobuje nadmerné opotrebovanie prevodovky. Radšej zaraďte D, ľavou nohou držte stlačení brzdu, pravou vytočte motor do otáčok a následne pustite brzdu.
Naša rada: Pri jazde vždy nechajte zaradený stupeň D, nevyradzujte do neutrálu. Z dlhodobého hľadiska ide o najšetrnejšie a zároveň najlepšie správanie k automatickej prevodovke.
Zlaté pravidlo parkovania: Zastavte auto, zaraďte „P“, držte nohu na brzde, aktivujte, či zatiahnite parkovaciu (ručnú brzdu) a až potom pustite brzdový pedál. Takto vaše auto neostane „visieť“ na prevodovke, ale drží ho parkovacia brzda. Predlžujete tým životnosť prevodovky.
Servis automatickej prevodovky
Niektorí predajcovia tvrdia, že automatická prevodovka je bezúdržbová a netreba v nej meniť olej. To je však veľká chyba. Olej v automatickej prevodovke je totiž namáhaný viac ako v manuálnej. Prúdi pod vysokým tlakom, v dôsledku čoho postupne stráca svoje ideálne vlastnosti. Nehovoriac o tom, že sa do neho dostávajú nečistoty.
Ak je v prevodovke starý olej, začnú sa objavovať niektoré typické prejavy – napríklad trhanie pri radení alebo neplynulé rozjazdy. Keď budete tieto signály ignorovať, postupne dôjde k poškodeniu komponentov, ktorých oprava a výmena obvykle stojí viac ako 1000 €.
Ako často meniť olej v prevodovke?
Interval výmeny oleja v prevodovke býva uvedený v manuáli k autu. Odborníci ho vo všeobecnosti odporúčajú meniť každých 50 000 až 100 000 km, resp. každé 2 až 4 roky. Ak jazdíte športovo alebo veľa po meste, olej meňte častejšie. Naopak, pri jazdení na dlhé trasy obvykle postačí výmena každých 100 000 km alebo raz za 4 roky. výmenný interval vždy uvádza výrobca
Olej do automatickej prevodovky má iné zloženie ako motorový olej. Pri kúpe si dajte pozor na to, aby ste vybrali typ, ktorý je určený pre vašu konkrétnu prevodovku. Napríklad, pre DSG prevodovky koncernu VAG je určený olej DYNAMAX ATF SUPER DSG 1L. V našej ponuke ale nájdete aj oleje pre všetky ďalšie druhy automatických prevodoviek.
Použite čistič prevodovky
Pred výmenou oleja je vhodné použiť DYNAMAX ČISTIČ ATF SYSTÉMU 300 ML, ktorý sa nalieva priamo do prevodovky, odstraňuje znečistenia a usadeniny a chráni pred koróziou aj predčasným opotrebovaním. Vaša prevodovka vďaka tomu vydrží fungovať dlhšie bez potreby drahých opráv.