Rozmýšľate nad kúpou
novej ručnej píly na drevo?
Neviete sa rozhodnúť medzi elektrickou a motorovou? Pozrite sa spolu s nami, na čo si dať pozor pri výbere a do ktorého zo spomenutých variantov ísť.
2-taktné motory v záhradnej technike
Dvojtaktný spaľovací motor (označovaný ako zážihový) je piestový spaľovací motor, ktorého pracovný cyklus prebehne za jednu otáčku kľukového hriadeľa. Palivo a vzduch sa zapália vo valci vďaka elektrickej iskre zo zapaľovacej sviečky.
V porovnaní so štvortaktným spaľovacím motorom, pri dvojtaktných motorových pílach obstaráva prívod zápalnej zmesi piest s kanálmi (už to nie sú ventily). Ten pri pohybe otvára a zatvára kanály.
Popísaný cyklus sa dá veľmi jednoducho realizovať otvormi a kanálmi vo valci, ktoré sú striedavo odkrývané a zakrývané hranou pohybujúceho sa piesta. Dvojtaktný motor preto nepotrebuje zložitý rozvodový mechanizmus. Je jednoduchý, spoľahlivý a lacnejší.
Kde v záhradnej technike sa používajú 2-taktné motory?
Väčšina áut a motocyklov má 4-taktné motory. Pri menšej technike, ako napríklad modely lietadiel, motorové píly na drevo, kosačky, krovinorez, vyžínače alebo fúkače listov, sa zvykne ujať 2-takt.
Ako si vybrať správnu veľkosť ručnej píly na drevo?
Na začiatok si treba povedať, na aký účel budete pílu využívať – či budete orezávať malé okrasné stromčeky pred domom, píliť menšie konáre alebo stromy.
· Menšie konáre a kríky – píla s lištou cca 15 – 30 cm
· Palivové drevo a menšie stromčeky – píla s lištou cca 30 – 40 cm
· Stredné a veľké stromy – píla s lištou 40 cm a viac
Všeobecne je známe, že na to, aby sa vám dobré pílilo a zároveň ste nepreťažovali ručnú motorovú pílu na drevo, je potrebné aby reťazová lišta píly bola minimálne o 5 cm dlhšia, ako je priemer rezaného dreva. Vtedy docielite to, že rezanie pílou bude komfortné.
Motorové píly na drevo by sme mohli rozdeliť na benzínové, elektrické alebo akumulátorové.
Tip: Pri každej reťazovej píle je potrebné používať aj vhodné mazivá. Ale pozor, v tomto prípade to nie je kvôli stratovému mazaniu motorových píl, ale na účely premazania komponentov, pohonu, mechanických častí a podobne.
Výhody a nevýhody elektrickej ručnej píly na drevo (káblová)
Spomínate, ako sme kedysi dávno používali elektrické kosačky, pri ktorých sme si neraz zanadávali, keď došlo k problémom s káblom alebo sme nevedeli nájsť predlžovačku? Tak teraz je, paradoxne, práve elektrický (káblový) typ píly medzi pilčíkmi aj amatérmi jedným z najobľúbenejších. Jej tichý chod je ideálny do domovej/chatovej zástavby, pri ktorej si nechcete pokaziť susedské vzťahy. Nízka hmotnosť je taktiež plusom.
Výhody: Nízka hmotnosť, minimálna údržba, nižšia kúpna suma oproti benzínovej píle, tichší chod, nepotrebné miešanie pohonných hmôt pred použitím, jednoduché skladovanie a čistenie
Nevýhody: Nutnosť elektrickej prípojky v bezprostrednej blízkosti, nižšia odolnosť, obmedzený výkon
Výhody a nevýhody akumulátorovej ručnej píly na drevo
Akumulátorová reťazová píla je stále “novinka“ na trhu a stala sa reálnym konkurentom pre ostatné typy píl. Funguje na princípe externých akumulátorov, ktoré si doma nabijete a pripojením do píly sa môžete pustiť do pripraveného dreva. Vďaka lítio-iónovým batériám, ktoré dostatočne udržujú a podávajú výkon do motora, na jedno nabitie napílite veľké množstvo dreva.
Výhody: Nízka hmotnosť, minimálna údržba, tichý pracovný chod, nevyžaduje sa miešanie pohonných hmôt pred použitím, jednoduché skladovanie a čistenie
Nevýhody: Vyššia cena, potrebná elektrická prípojka na nabitie externého akumulátora, vyššie vstupné náklady (cena samotnej elektrickej píly na drevo)
Výhody a nevýhody motorovej benzínovej píly na drevo
Táto sa pokladá za najuniverzálnejšiu motorovú pílu na trhu a výrobcovia prichádzajú stále s novými prevedeniami. Jej najväčšia výhoda je nezávislosť v najťažších podmienkach, pri ktorých vám stačí správne namiešaný benzín s kvalitným olejom.
Výhody: Použitie v ťažkých podmienkach (mobilita), široký výber rôznych typov, odolnosť, energetická samostatnosť
Nevýhody: hlučnosť, hmotnosť, pre správny chod je nevyhnutná pravidelná údržba – ťažký servis, riedenie benzínu s olejom
Tip miešania: Ak máte benzínovú pílu, spravidla bude fungovať na vysokootáčkovom dvojtaktnom motore. To znamená, že olej a benzín miešate v pomere 1:50 (pomer miešania si vopred overte, pretože sa môže líšiť v závislosti od typu produktu). Odporúčame Dynamax M2T Super – ropný olej vyrobený modernou technológiou, obsahujúci prísady potláčajúce tvorbu úsad v piestnych drážkach, na výfukových kanáloch a na elektródach sviečok, ako aj prísady zlepšujúce mazacie schopnosti oleja.
Kvôli veľkému podielu biozložiek v benzíne sa už odporúča pridávať aj aditíva do benzínu. Toto palivo nižšej kvality (klasická 95) upcháva palivový systém, najmä po zimnej prestávke, kedy technika dlho stojí a to môže spôsobiť zanesenie filtrov a sústavy, čo spôsobuje, že technika neštartuje alebo zanáša sviečku a má zlé spaľovanie – veľa dymí.
Pri dlhšom skladovaní benzínu je nutné ho riediť s aditívom proti negatívnym účinkom, ktoré viaže vlhkosť a zabraňuje tvorbe kondenzácie v palivovom systéme, zároveň predlžuje životnosť paliva.
Čo majú všetky ručné píly na drevo spoločné?
Na reťazi funguje stratové mazanie, čo vlastne zaisťuje nádržka na píle. Počas pílenia je potrebné kontrolovať jej stav a v prípade nedostatočného množstva doplniť. Chain saw oil je špeciálne navrhnutý olej pre mazanie reťaze, vodiacej lišty a reťazových kolies benzínových a elektrických píl na drevo.
V konečnom dôsledku to znamená, že je úplne jedno, či máte elektrickú alebo benzínovú ručnú pílu. Pre ich správny chod jednoducho potrebujete oleje. A pre lepšie čistenie a starostlivosť po pílení sa odporúča používať aj multifunkčný sprej, ktorý účinne premazáva, uvoľňuje a zabraňuje korózii. Zároveň chráni všetky typy mechanických časti vašej motorovej píly.
Tip: Drevo nerežte vrchnou stranou píly, ani jej špicom. Pri tomto nesprávnom použití sa môže stať, že dôjde k spätnému vrhu píly a obsluha sa môže pri pílení zraniť (reťaz niečo zachytí a píla odskočí smerom k obsluhe).