//Brzdová kvapalina nie je doživotná náplň: Nezabúdajte na jej výmenu

Prečo brzdová kvapalina nie je doživotná
a kedy ju vymeniť?

Brzdová kvapalina patrí medzi najdôležitejšie tekutiny vo vozidle. Jej úlohou je v prvom rade prenášať brzdnú silu z brzdového pedála až k samotným brzdám a zabezpečiť ich fungovanie. Je to typ hydraulickej kvapaliny používanej v hydraulických brzdových a spojkových aplikáciách v automobiloch, motocykloch, ľahkých nákladných automobiloch a niektorých bicykloch.

 

Základné vlastnosti brzdovej kvapaliny

Vo všeobecnosti sú brzdové kvapaliny hygroskopické, čiže majú tendenciu absorbovať vodu a vlhkosť. Aby brzdová kvapalina fungovala správne, musí mať nízku viskozitu a je dôležité, aby si optimálne hodnoty udržala pri veľmi nízkych aj vysokých teplotách. Zároveň musí mať vysoký bod varu, keďže v brzdovej sústave sú dosahované teploty aj viac ako 100 °C a takisto nízky bod mrazu pre zabezpečenie správneho brzdného výkonu aj pri mínusových teplotách.

Brzdová kvapalina musí poskytovať odolnosť voči korózii, na ochranu kovových komponentov systému. Zároveň zastupuje aj funkciu maziva, keďže brzdové valce, piesty a tesnenia vyžadujú neustále mazanie, aby sa zabezpečila ich efektívna činnosť.

A v neposlednom rade, brzdová kvapalina nesmie byť stlačiteľná. V opačnom prípade by nedokázala efektívne prenášať brzdnú silu a vozidlo by spôsobovalo nepredvídateľné reakcie po stlačení brzdového pedála.

 

Rozdelenie podľa DOT

Brzdové kvapaliny sa štandardne rozdeľujú do tried na základe noriem FMVSS DOT. V dnešných autách sa môžete najčastejšie stretnúť s týmito 4 druhmi.

Brzdová kvapalina DOT 3

Brzdové kvapaliny DOT 3 sa používajú najmä v starších autách vyrobených ešte v minulom storočí. Ich základnou zložkou je glykoléter, ktorý je vysoko hygroskopický. To znamená, že rýchlo viaže vodu a stráca svoje optimálne vlastnosti. Suchý bod varu brzdových kvapalín DOT 3 sa hýbe na úrovni min. 205 °C, mokrý má hodnoty okolo 140 °C.

Brzdová kvapalina DOT 4

Aj tieto brzdové kvapaliny sú založené na glykoléteri. Obsahujú však prísady, ktoré zmierňujú viazanie vody. Preto majú aj vyšší bod varu – suchý min. 230 °C a mokrý 155 °C.

Vedeli ste, že brzdové kvapaliny DOT 4 sú v moderných automobiloch najrozšírenejšie? Ich výhodou je priaznivý pomer ceny a vlastností. V našej ponuke nájdete brzdovú kvapalinu DYNAMAX 265 DOT4 0,5L, ktorá je dostupná aj v 4-litrovom balení. 

Brzdová kvapalina DOT 5

Brzdové kvapaliny DOT 5 sú zostavené na báze silikónu, ktorý neabsorbuje vodu. Na jednej strane je to výhoda, keďže brzdová kvapalina sa tak rýchlo neznehodnocuje, ale na druhej strane aj nevýhoda. Vzhľadom na to, že voda sa nezmieša s brzdovou kvapalinou, dokáže agresívnejšie pôsobiť na kovové časti a spôsobovať koróziu. Suchý bod varu je na úrovni min. 260 °C, mokrý 180 °C.

Brzdová kvapalina DOT 5.1

Hlavnou zložkou tejto brzdovej kvapaliny je glykoléter. Výhodou v porovnaní s DOT 4 sú dodatočné prísady na zlepšenie vlastností. Vďaka nim je dosiahnutý suchý a mokrý bod varu ako v prípade brzdových kvapalín DOT 5: min. 260, resp. 180 °C.

Zapamätajte si: Na klasifikáciu brzdových kvapalín sa používajú aj štandardy SAE J1703, J1704 a J1705 a triedy 3, 4, 5 a 5.1 štandardu ISO 4925.

 

Dôležité špecifikácie

O kvalite brzdovej kvapaliny napovedajú tieto kľúčové ukazovatele:

  • Suchý bod varu (Dry Equilibrium Reflux Boiling Point): teplota bodu varu, keď je kvapalina úplne nová, bez absorpcie vlhkosti, nečistôt alebo vody.
  • Mokrý bod varu (Wet Equilibrium Reflux Boiling Point): teplota varu tekutiny, ktorá má 3,7% objemu vody, zvyčajne po 1-2 rokoch používania tekutiny. Čím vyšší ostane bod varu, tým lepšie.
  • Viskozita: základná vlastnosť na vyjadrenie vlastnosti toku brzdovej kvapaliny. Čím je hodnota vyššia, tým je pre kvapalinu ťažšie prúdiť. Kvapaliny musia spĺňať špecifikácie SAE pre maximálnu viskozitu pri -40 stupňoch Celzia a minimálnu viskozitu pri 100 stupňoch Celzia.
  • Hodnota pH – hodnota na vyjadrenie kyslosti/zásaditosti roztoku. Ak je hodnota pH nižšia ako 7,0 (kyslá), kvapalina môže urýchliť koróziu ostatných komponentov bŕzd.

 

Miešanie 2 rôznych brzdových kvapalín

Brzdové kvapaliny DOT 3, DOT 4 a DOT 5.1 na syntetickej glykoléter báze sú vzájomne miešateľné, ale treba dodržať jedno dôležité pravidlo. Do kvapaliny s nižším DOT číslom môžete priliať len kvapalinu s vyšším DOT číslom, spôsobí to zníženie bodu varu a celkový pokles výkonnosti kvapaliny.

Príklad: Ak máte v brzdovom systéme kvapalinu DOT 3, môžete ju zmiešať len s kvapalinou DOT 4 alebo DOT 5.1.

Výnimku tvorí brzdová kvapalina DOT 5, ktorej hlavnou zložkou nie je glykoléter, ale silikón. Kvôli tomu ju nemôžete miešať s brzdovými kvapalinami iných tried DOT.

Vo všeobecnosti sa však miešanie brzdových kvapalín neodporúča, jedine v prípade núdze, pretože pridaním novej brzdovej kvapaliny do starej potenciálne zmiešate kvapalinu absorbovanú vodou s novým produktom, čím sa zníži jej účinok a životnosť.

 

Brzdová kvapalina a jej výmena

Výrobcovia vozidiel stanovujú odporúčané intervaly výmeny. Dodržiavanie týchto odporúčaní zaisťuje bezpečnosť a optimálnu funkciu brzdového systému.

Keďže brzdová kvapalina časom absorbuje vodu a nečistoty, postupne klesá jej bod varu. Pri prudšom alebo dlhšie trvajúcom brzdení tak začne ľahko vrieť, vzniknú v nej bublinky, stane sa stlačiteľnou a poklesne brzdný účinok.

Interval výmeny sa môže líšiť v závislosti od výrobcu vozidla, modelu a miestnych podmienok. Vo všeobecnosti by sa Brzdovú kvapalinu mala meniť približne každé 2 roky, alebo každých 40 000 až 60 000 km. Na kontrolu stavu brzdovej kvapaliny sa používa špeciálny prístroj, ktorý zmeria jej teplotu varu. Ak je už pod kritickou hodnotou, technik v servise vám odporučí jej výmenu.

2024-01-22T11:41:37+01:00