Ako sa delia kontrolky v aute a čo znamená kontrolka check engine?
Kontrolky v aute majú veľmi dôležitú úlohu. Vodiča informujú o aktuálnych aktivovaných funkciách, stave vozidla, ale aj vážnych poruchách, ktorým treba okamžite venovať pozornosť. V prvej časti nášho seriálu o kontrolkách vám vysvetlíme, podľa čoho sa delia a bližšie vám predstavíme jednu z najznámejších kontroliek – check engine.
Kontrolky v aute a ich delenie
V autách sa môžete stretnúť s 3 základnými druhmi kontroliek – oranžovými, červenými alebo kontrolkami v inej farbe.
Biele, modré či zelené kontrolky
Tieto kontrolky sú len informatívne. Hovoria napríklad o tom, že máte zapnuté stretávacie svetlá, smerovky, start-stop systém, prípadne iné funkcie.
Oranžové kontrolky
Úlohou oranžových kontroliek je informovať vodiča o stredne závažných poruchách, resp. funkciách, ktoré významnejšie ovplyvňujú správanie auta. Jednou z najznámejších oranžových kontroliek je práve check engine. Oranžové kontrolky signalizujú napríklad deaktivovaný systém ESP a trakčnú kontrolu, vypnutý systém na udržanie v jazdnom pruhu, nízky tlak v pneumatikách či opotrebovanie brzdových platničiek.
Naša rada: Ak v aute svieti oranžová kontrolka, vo väčšine prípadov môžete ďalej pokračovať v jazde. Pokiaľ však ide o kontrolku, ktorá signalizuje nejakú poruchu, čo najskôr vyhľadajte servis.
Červené kontrolky
Červená kontrolka signalizuje vážnu poruchu. Keď sa zjaví na palubnej doske, vo väčšine prípadov je potrebné ihneď zastaviť a vypnúť motor. Častá je napríklad kontrolka brzdovej kvapaliny, ktorá môže znamenať, že musíte doliať brzdovú kvapalinu. Za zmienku stojí aj kontrolka chladiacej kvapaliny signalizujúca prehrievanie motora, resp. nedostatok chladiacej kvapaliny.
Zapamätajte si: Pokiaľ vám v aute svieti červená kontrolka tlaku oleja alebo chladiacej či brzdovej kvapaliny a vy budete ďalej pokračovať v jazde, hrozí zadretie motora alebo poškodenie iných komponentov. Radšej preto nič neriskujte, okamžite zastavte a preverte príčinu problému.
Význam kontrolky check engine
Kontrolka check engine signalizuje všeobecný problém, ktorý sa týka motora a jeho súčastí. V niektorých prípadoch nemusí znamenať žiadnu vážnu poruchu, niekedy však môže vyjadrovať nefunkčnosť dôležitého komponentu. Práve preto jej treba venovať pozornosť.
Medzi najčastejšie problémy signalizované kontrolkou check engine patria nasledovné:
- poškodenie vstrekovacieho systému,
- porucha riadiacej jednotky,
- nefunkčnosť termostatu,
- problém s katalyzátorom,
- porucha EGR ventilu,
- nesprávne fungovanie turba,
- porucha lambda sondy,
- porucha zapaľovania,
- problém s riadiacou jednotkou.
Ako sa zbaviť svietiacej kontrolky?
Skutočnú príčinu svietiacej kontrolky check engine najjednoduchšie zistíte pomocou diagnostického prístroja, ktorý sa pripájajú k portu OBD. Presne vám ukáže, aká porucha zapríčinila zobrazenie kontrolky. Budete tak vedieť, čo treba opraviť.
Kontrolka motora sa dá pomocou diagnostického prístroja vymazať z pamäti porúch. Pokiaľ však najprv neodstránite príčinu jej zobrazenia – chybný senzor či komponent – pri jazde sa ukáže opäť.
Zapamätajte si: Kontrolka motora sa môže niekedy ukázať aj náhodne, bez skutočnej príčiny. V takom prípade sa po vymazaní z pamäti už opätovne nezobrazí.
Dbajte na tieto preventívne opatrenia
Kontrolke check engine sa dá predchádzať tak, že doprajete svojmu autu pravidelný profesionálny servis a dobrú starostlivosť. Chodievajte na pravidelné servisné prehliadky, v rámci ktorých mechanici dokážu odhaliť mnohé problémy ešte skôr ako sa naplno prejavia.
Ak chcete predĺžiť životnosť vášho auta a znížiť riziko problémov s motorom a zobrazenia check engine, tankujte kvalitné palivo. Odporúčame používať tiež aditíva do benzínového alebo naftového motora. A samozrejme, nezabúdajte na pravidelné výmeny motorového oleja.