Čo znamenajú kontrolky v aute – 3. časť: Kontrolka chladiacej kvapaliny
Rozsvietená kontrolka chladiacej kvapaliny, ktorá na prvý pohľad pripomína teplomer či plachetnicu, v niektorých prípadoch nemusí znamenať žiaden problém. Niekedy však značí vážnu poruchu. Veľmi často sa objavuje počas horúcich letných dní. Čo všetko signalizuje a ako by ste mali postupovať, ak sa ukáže na prístrojovom paneli vo vašom aute? Máme pre vás niekoľko praktických tipov.
Kontrolka chladiacej kvapaliny a jej 3 farby
Moderné autá dokážu kontrolku chladiacej kvapaliny zobraziť zvyčajne v 3 rôznych farbách, pričom každá z nich má iný význam.
Modrá kontrolka chladiacej kvapaliny
Táto kontrolka je len informatívna a hovorí o tom, že motor ešte nedosiahol svoju prevádzkovú teplotu. Zobrazí sa pri štarte a obvykle zhasne po niekoľkých minútach, keď sa chladiaca kvapalina dostatočne zohreje.
Praktický tip: Ak vám na prístrojovom štíte svieti modrá kontrolka chladiacej kvapaliny, motor nevytáčajte do vysokých otáčok. Nechajte ho najprv zohriať na prevádzkovú teplotu.
Pozornosť však zbystrite, keď modrá kontrolka chladiacej kvapaliny svieti aj po niekoľkých desiatkach minút od štartu. Znamená to, že motor sa nedokáže dostať na prevádzkovú tepotu, najčastejšie z dôvodu nesprávne fungujúceho termostatu.
Oranžová kontrolka chladiacej kvapaliny
Úlohou tejto kontrolky je signalizovať, že hladina chladiacej kvapaliny je nízka. Ak sa vám rozsvieti, môžete pokračovať ďalej v jazde, ale čo najskôr, ako to bude možné, zastavte a dolejte chladiacu kvapalinu. Zároveň skontrolujte, či niekde nedochádza k jej únikom.
Chladiaca kvapalina dokáže unikať cez poškodený chladič, prípadne hadice, potrubia či iné komponenty chladiaceho systému. V starších autách s opotrebovanými tesneniami v motore môže dochádzať k prenikaniu chladiacej kvapaliny do spaľovacieho priestoru, v dôsledku čoho zvyčajne auto dymí nabielo. Vtedy neuvidíte žiaden únik, no chladiaca kvapalina bude postupne ubúdať z nádržky.
Červená kontrolka chladiacej kvapaliny
Táto kontrolka je najvážnejšia. Signalizuje, že chladiaca kvapalina je pod úrovňou minima a motor sa prehrieva. Ak vám zasvieti na prístrojovom štíte, okamžite zastavte auto a vypnite motor. Pokiaľ by ste pokračovali ďalej v jazde, niektoré dôležité súčiastky motora by sa v dôsledku prehrievania mohli nenávratne poškodiť a čakala by vás drahá oprava.
Červená kontrolka chladiacej kvapaliny môže byť spôsobená nedostatkom chladiacej kvapaliny, napríklad v dôsledku úniku, ale aj poruchou termostatu, ventilátora alebo čerpadla chladiacej kvapaliny. Ak ste nenašli žiaden viditeľný únik, ktorý by ste vedeli opraviť, auto radšej nechajte odtiahnuť do servisu.
Ako vybrať chladiacu kvapalinu do vášho auta?
Na trhu existuje viacero typov chladiacich kvapalín, ktoré sa líšia svojou farbou ale hlavne svojím zložením. Viac si o nich môžete prečítať v tomto článku na našom webe. Pre moderné motory je skvelou voľbou chladiaca kvapalina DYNAMAX COOL 12 ULTRA s inovatívnymi prísadami, ktoré chránia chladiaci systém a zabezpečujú odolnosť voči mrazu. Existuje dokonca aj jej vylepšená verzia vhodná aj pre elektromobily – DYNAMAX COOL ULTRA 12 EVO.
U milovníkov ekologických riešení sa teší chladiaca kvapalina DYNAMAX COOL 13 ULTRA veľkej obľube. Na rozdiel od predošlých verzií chladiacich kvapalín je vyvinutý na báze glycerínu.
Nezabúdajte: Aby ste znížili riziko vzniku usadenín, na riedenie chladiacej kvapaliny používajte destilovanú vodu – napríklad demineralizovanú vodu na riedenie z našej ponuky.
Starostlivosť o chladiaci systém
Kvalitná chladiaca kvapalina predĺži životnosť chladiaceho systému a zníži riziko jeho zanášania usadeninami. Na prečistenie chladiča a súčastí chladiaceho systému viete využiť aditíva z nášho e-shopu. A keď sa vám rozsvieti oranžová alebo červená kontrolka chladiacej kvapaliny, možno sa vám zíde praktický utesňovač chladiča. Viac o ňom si môžete prečítať v tomto článku.