Poradíme vám, ako predĺžiť životnosť a zvýšiť výkon záhradnej techniky
Práca vonku ide od ruky, keď si do nej zoberiete tú správnu záhradnú techniku. Máme na mysli tú motorovú: výkonná kosačka, krovinorez a píla sú v záhrade na nezaplatenie. Ale aby vás táto motorizovaná trojka mohla plnohodnotne sprevádzať s výkonom na plných otáčkach, musí byť o ňu najprv postarané. A to priebežne.
Poďme sa teda pozrieť, ako k tej priebežnej údržbe vašich benzínových pomocníkov pristupovať, aby vám aj počas tohto leta záhradná technika výkonne pomáhala usmerňovať rozrastajúci sa život v záhrade. Nech sa poriadok nezmení na chaos, a nech to máte proste pod palcom.
Údržba kosačky
- Po každom kosení vyčistite šasi: treba odstrániť zvyšnú trávu. Je to rýchla práca, ale oplatí sa byť pri nej svedomitý. Dajte si tú námahu a očistite miesta aj v okolí čepele, lebo kosačka sa môže pri následnom použití upchať, čo môže spôsobiť neželané prekvapenie pri ďalšom kosení.
- Venujte pozornosť filtru: nájdete ho zväčša na protiľahlej strane olejového uzáveru. Závisí, či je z papiera alebo z peny. Pokiaľ ide o prvý variant, nezabudnite ho každý rok vymeniť. Ak máte filter penový, stačí ho prečistiť dvakrát za sezónu.
- Udržiavajte správnu hladinu oleja a nečakajte, kým bude čierny. Tu platí, že stav oleja treba kontrolovať asi raz za dva mesiace. Tento jednoduchý zvyk spraví viditeľný rozdiel vo výkone vašej kosačky. Procedúra je nasledovná: podobne ako v aute, z olejového uzáveru vytiahnite mierku, utrite ju a vložte späť. Potom ju ešte raz vytiahnite a preverte si dve veci:
- Je hladina oleja nad polovicou? Ak áno, super. Ak nie, olej do kosačky doplňte.
- Je farba oleja zlatohnedá a bez usadenín? Perfektné. Ak však v oleji plávajú sedimenty a farba pripomína skôr čiernu melasu, je na čase ho vymeniť.
A ako vymeniť olej v kosačke? Nájdite vypúšťaciu zátku – tá je často buď pod šasi alebo pod olejovým uzáverom – a nakloňte kosačku tak, aby olej odtekal. Ak ste zátku nenašli, nezúfajte – niektoré kosačky ju proste nemajú. V takom prípade stačí kosačku nakloniť a nechať olej vytekať do nádoby.
Keď príde na výber oleja, tu sa rozhodujte podľa typu motora vašej kosačky. V súčasnosti je na trhu najviac rozšírený 4-taktný motor, pretože je tichší, menej znečisťuje a ľahšie ho naštartovať. Mimochodom, aj jednoduchšie vymeníte olej v 4-taktnej kosačke, keďže ten 2-taktný vyžaduje miešať olej a benzín v tej istej nádrži v presnom pomere a môže to človeka pomýliť.
Neviete, aký typ motora má vaša kosačka?
- Ak ste sa riadili predošlými krokmi a podarilo sa vám lokalizovať olejový uzáver, znamená to, že máte motor 4-taktný. Výbornou voľbou spoľahlivého oleja do takýchto kosačiek je napríklad Dynamax M4T Super 10w30 alebo ešte Dynamax M4T Super 5w-40, ktorý je okrem benzínových motorov tiež vhodný do dieselových.
- No a ak ste uzáver nenahmatali, pravdepodobne máte 2-taktný motor. Dynamax M2T Super bude tým pravým olejom do kosačky pre vás. Len pripomíname, je to olej do benzínu, a preto ho s touto tekutinou nezabudnite pred mazaním zmiešať.
Údržba krovinorezu
Miest, kam sa kosačka nedostane, sa zhostí krovinorez: nerovné a úzke povrchy či okolie plotov a výsadieb nie sú pre túto záhradnú techniku žiadnou prekážkou. Navyše, starostlivosť o tento stroj vám nezaberie takmer žiadny čas, no odmení sa vám vysokým výkonom a dlhšou životnosťou:
- Starajte sa o vzduchový filter: je vhodné dbať na vyčistený filter, ktorý je v prípade potreby fajn aj vymeniť za nový.
- Zvoľte kvalitný olej do benzínu alebo Kto dobre mastí, ten dobre jachá: na rozdiel od kosačiek, u krovinorezov je viac vo švungu 2-taktný motor, čo znamená dve veci:
- Za prvé, 2-taktné motory sa vyznačujú svojou hlučnosťou (ale za to vyšším výkonom), a preto počítajte s tým, že frekvencia vášho používania krovinorezu bude priamo úmerná námahe, ktorú budete musieť vynaložiť na dobré vzťahy so susedmi.
- A za druhé, dobre zvolený olej je tu dôležitý, a ten pridávajte najprv do benzínu, a až potom do stroja – a to v pomere zväčša 1:25 alebo 1:50. Vyššie spomínaný Dynamax M2T Super je vyváženou kombináciou skvelej kvality za rozumnú cenu presne pre takýto typ motora. Jeho plusom je aj všestrannosť v domácnosti, ktorú oceníte najmä ak máte doma napríklad vodné čerpadlo či snežný skúter – tento olej si hravo poradí aj s takýmito strojmi.
Tip: Pri téme mazanie je potrebné pripomenúť, že sa maže aj uhlový prevod, a to po cca 30 hodinách práce.
Údržba motorovej píly
Prerábky, pílenie dreva na zimu či výstavba záhradného domčeka. Motorová píla patrí medzi nenahraditeľnú výbavu každého kutila, a to vďaka jej univerzálnosti. Tak ako si ju šanovať pre ultimátny výkon?
- Mažte, mažte – a to dvojmo!
- Uistite sa, že vaša motorová píla má dostatočne namazanú reťaz a vodiacu lištu: Dynamax Chain Saw Oil 100 je spoľahlivý olej do motorovej píly, ktorý zabezpečuje lepšiu priľnavosť oleja k reťazi, čím sa minimalizujú straty oleja a zároveň sa zabraňuje poškodeniu či zaseknutiu reťaze.
- Ak máte pílu benzínovú, spravidla bude fungovať na vysokootáčkovom dvojtaktnom motore: olej do benzínu vmiešajte v pomere 1:50 (pomer miešania si vopred overte, pretože sa môže líšiť v závislosti od typu produktu). Podobne ako pri krovinorezoch, aj pri voľbe oleja do motorovej píly odporúčame Dynamax M2T Super. – ide o ropný olej, ktorý aktívne pôsobí proti tvorbe usadenín a jeho premyslený dizajn vám uľahčí život.
- Dbajte na čistotu – po každom použití si dajte pozor, aby na píle neostali nečistoty. A ako aj pri ostatnej záhradnej technike poháňanej motorom, prezrite aj vzduchový filter – aby stroj dobre ťahal.
Ako sami vidíte, efektívne predĺžiť život vašej záhradnej technike nie je nič zložité. Investujte zopár minút vášho času na jej pravidelnú údržbu. Spravidla stačí, keď po každom používaní stroj rýchlo prečistíte a priebežne budete sledovať stav oleja. Je čistý? Je ho dostatok? Táto malá časová investícia sa vám obratom vráti z hľadiska ušetrených peňazí na kúpu nového stroja alebo poplatkov v servise.