Ako zimné aditíva
zlepšia štartovanie motora?
Ťažké štartovanie spaľovacieho motora nie je počas zimy nič výnimočné. Príčinou môže byť vybitá baterka, no kameň úrazu je často ukrytý v samotnom palive, ktoré pri nízkych teplotách tuhne, resp. v ňom vznikajú kryštáliky ľadu. Práve z tohto dôvodu sa oplatí používať kvalitné aditíva do nafty alebo benzínu, ktoré prinášajú niekoľko cenných výhod. Prinášame vám krátky prehľad tých najpodstatnejších.
Zimná nafta a jej druhy
Vedeli ste, že nafta na čerpacích staniciach nie je počas roka stále taká istá? Existujú rovno 4 druhy.
- Od 15. apríla do 30. septembra natankujete všade tzv. letnú naftu (B) s teplotou filtrovateľnosti 0 °C.
- Od 1. októbra do 15. novembra a od 1. marca do 14. apríla je na čerpacích staniciach prechodná nafta (D), ktorá má teplotu filtrovateľnosti -10 °C.
- Od 16. októbra do konca februára natankujete zimnú naftu (F) s teplotou filtrovateľnosti -20 °C.
- Vo veľmi chladných oblastiach sa používa špeciálna arktická nafta s teplotou filtrovateľnosti -32 °C.
Filtrovateľnosť hovorí o tom, či nafta prejde cez normou stanovený filter. Čím viac totiž klesá teplota, tým hustejšiu konzistenciu má a nedokáže dobre tiecť. Práve táto jednoduchá fyzika môže za to, že naftové autá majú niekedy problém so štartovaním počas chladných dní.
Zapamätajte si: Problém so štartovaním najčastejšie nastáva v prípade, že do auta natankujete prechodnú alebo letnú naftu a nestihnete ju vyjazdiť, kým prídu tuhé mrazy. Palivo v nádrži stuhne, čerpadlo ho nedokáže účinne doručiť k motoru a jednoducho nenaštartujete.
Ani zimná nafta nemusí vždy stačiť
Ak bývate v chladnej časti Slovenska, teploty v noci neraz podlezú -20 °C. V takom prípade sa vám môže ľahko stať, že nenaštartujete ani so zimnou naftou v nádrži. Ťažkosti dokáže spôsobiť aj voda, ktorá pri príliš nízkych teplotách kondenzuje v palive a spôsobuje koróziu kovových komponentov. Našťastie, tento problém sa dá celkom ľahko vyriešiť. Stačí používať kvalitné aditíva do nafty.
Aditíva do nafty a ich hlavné výhody
Aditíva do nafty pomáhajú predovšetkým tak, že zabraňujú nadmernému tuhnutiu a vytváraniu parafínu. Aj pri veľmi nízkych teplotách teda nafta bez problémov prechádza cez palivový filter a čerpadlo ju ľahko dopraví do motora. Nemusíte sa preto obávať problematických štartov či nepravidelného chodu motora.
Okrem toho aditíva chránia aj pred nadmerným korodovaním palivového systému, zlepšujú spaľovanie paliva v motore, eliminujú negatívny vplyv bio-zložiek v nafte a pomáhajú udržiavať čisté vstrekovacie trysky.
Naša rada: Odporúčame zimné aditívum do nafty DYNAMAX ZIMNÁ PRÍSADA DO NAFTY 500ML 1:1000, ktoré zabraňuje tvorbe parafínových kryštálov v závislosti od kvality paliva do teploty až -25 °C.
Ako fungujú aditíva do benzínu?
Benzín je v porovnaní s naftou odolnejší voči nízkym teplotám. Mrzne až pri -45 °C, takže v našich končinách sa jeho tuhnutia v nádrži obávať nemusíte. Ťažkosti však vedia narobiť kryštály ľadu. Moderné benzíny, ktoré už obsahujú vyšší podiel bio-zložky, sú veľmi náchylné na kondenzovanie vody – obzvlášť vtedy, keď teploty klesajú hlboko pod bod mrazu.
Vylúčená voda vytvára kryštáliky, ktoré následne putujú do všetkých častí palivového systému a spôsobujú ich hrdzavenie. A taktiež znehodnocuje kvalitu benzínu a zhoršuje jeho spaľovanie.
Viacero pozitívnych účinkov
Aditíva do benzínu pôsobia proti tvorbe kryštálov ľadu. Podobne ako aditíva do nafty pomáhajú predchádzať hrdzaveniu komponentov motora a predlžujú ich životnosť. Okrem toho prispievajú k lepšiemu spaľovaniu paliva, zlepšujú zimné štarty a odstraňujú usadeniny.
Praktický tip: Ak chcete zlepšiť celkový chod motora v zimnom období a jeho životnosť, odporúčame používať DYNAMAX ZIMNÉ ADITÍVUM DO BENZÍNU 300ML.