//Úplne vymeniť alebo len doplniť motorový olej?

 

Zistite najčastejšie problémy, pri ktorých sa môže vytrácať motorový olej v aute.

Taktiež vám povieme, kedy je dobré ho vymeniť alebo iba doplniť. Ak tento problém zanedbáte, oprava častokrát stoji viac ako samotné auto.

 

Čo je motorový olej a ako sa z motora vytráca?

Motorový olej je súčasť motora, bez ktorého by sa auto nepohlo a viete prečo? Motorový olej v aute má rôzne funkcie, ako napríklad:

  • premazáva motor a zabraňuje jeho zadretiu
  • chladí motor tým, že na seba viaže a pohlcuje vyprodukované teplo
  • čistí motor od nečistôt, ktoré vznikajú pri trení a spaľovaní paliva
  • napomáha tesneniam zostať v kondícii
  • jeho špeciálne zloženie chráni motor pred koróziou

Ako alebo kde sa absorbuje olej, keď ho treba po čase doplniť? Napadá nám hneď niekoľko dôvodov, kde by sa mohla vyskytnúť chyba. Prevažne sa jedná o zničené alebo opotrebované komponenty, vďaka ktorým sa olej vytráca väčšou rýchlosťou ako bežne.

Napríklad turbodúchadlo môže mať zničené ložiská a tesnenia. Taktiež môžu byť opotrebované valce, valcové vložky, piestne krúžky a piesty. Keď sa vyskytne podobný typ poškodenia a olej sa začne spaľovať spolu s palivom, vznikne modrý až šedý dym, ktorý vám predikuje, že olej preniká do valcov.

Tip: Je normálne, že pri bežnom používaní motor spaľuje malú časť motorového oleja. Tento jav hneď nemusí indikovať chybovosť komponentov, stačí doliať spotrebovaný olej. Ak sa vám podarí zašpiniť motor a okolité súčiastky, odmasťovací prípravok vám pomôže vyčistiť.

 

Kedy je dôležité spraviť výmenu motorového oleja?

Najlepšie riešenie je, ako vždy, pracovať podľa odporúčaných informácii od výrobcu. Bežná dĺžka jazdenia sa však odhaduje na 10.000 až 15.000 kilometrov, vtedy je vhodné vymeniť olej. Ak sa vám to zdá málo a hovoríte si, že „minimálne 5 tisíc to ešte najazdí“, spýtajte sa samých seba, či tých pár ušetrených eur stojí za riziko poškodeného motora, ktorého výmena pri starších modeloch stojí častokrát viac ako samotné auto.

Tip: Longlife motorový olej je s prímesou špeciálnych aditív, vďaka ktorým sa nevytvára také množstvo usadenín. Vďaka tomu motorový olej vydrží viac najazdených kilometrov bez potrebnej výmeny (uvádza sa 30.000- až 50.000 kilometrov – max 2 roky)

Výmena motorového oleja sa robí za pomoci zdviháka, pretože olejová vaňa má uzáver na spodku auta. Pri výmene motorového oleja by ste nemali zabúdať ani na výmenu olejového filtra, ktorý len bežne odskrutkujete a vymeníte.

Tip: Pri dolievaní oleja dbajte na presne stanovený pomer, pretože ak olej prelejete, pri jeho budúcom použití nastáva vyšší tlak a vzniká šanca, že sa vďaka tlaku pretlačí cez tesnenie a poškodí motor.

 

Ako si vybrať správny typ motorového oleja?

Poznáme 3 základné špecifiká, vďaka ktorým môžeme prísť k správnemu typu motorového oleja a to:

  • viskozitná trieda
  • výkonnostný profil
  • rôzne schválenia

Viskozitná trieda predstavuje mieru teplotného zaťaženia, ktoré daný olej zvládne.

  • zimné triedy motorových olejov sa označujú písmenom „W“ spolu s číslicou. Čím je číslo menšie (0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W), tým lepšie odoláva mrazu
  • letné triedy motorových olejov sa označujú číslom za pomlčkou. Čím je číslo vyššie (20, 30, 40, 50 a 60) tým váš motorový olej znesie vyššiu teplotu

PRÍKLAD:

SAE 30 (od -5°C do +40°C) – SAE 40 (od -0°C do +45°C)

SAE 20W-50 (od -15°C do +50°C) – SAE 15W-40 (od -20°C do +45°C)

SAE 10W-40 (od -25°C do +35°C) – SAE 5W-40 (od -30°C do +30°C)

SAE 5W-30 (od -30°C do +25°C) – SAE 0W-30 (od -50°C do +30°C)

Tak ako viskozitnú triedu, tak aj výkonnostný profil a ideálne schválenia pre motorový olej nájdete v odporúčaní od výrobcu automobilu.

Tip: Špičkový motorový olej podľa špecifikácii auta si viete vyhľadať a pozrieť sem.

 

Výkonnostný profil (výkonnostné špecifikácie)

Určujú sa podľa dvoch hlavných špecifikácii API (American Petroleum  Institute) a ACEA (Association des Constructeurs Européens d’automobile).

API: rozlišuje podľa typu oleja na benzínové (S – service) a naftové (C – commercial) – prvé písmeno, druhé vyjadruje výkonnostný stupeň. Čím je druhé písmeno ďalej od začiatku abecedy, tým je olej kvalitnejší.

ACEA: tento výkonnostný profil reprezentuje európske automobilky, teda sa používa pri označení európskych automobilov. Ak chce niektorý z motorových olejov získať tento “certifikát kvality”, musí spĺňať prísne normy. Napríklad olej Dynamax Premium Ultra Longlife SAE 5W-30, ten nielen spĺňa špecifikácie VW 504 00/VW 507 00, ale je priamo schválené Volkswagen Group.

Jednoducho povedané, pozrite si akú normu povoľuje vaše auto a podľa toho môžete nájsť vo vyhľadávači presný typ motorového oleja. Ps., v tomto prípade stačí vedieť aký typ auta máte.

 

Certifikáty a schválenia

Toto sa priamo spája aj s ACEA profilom. Značka DYNAMAX sa môže pochváliť s väčšinou európskych certifikácii, vďaka ktorým sme kvalitným výrobcom, nielen na slovenskom trhu.

 

2022-08-24T16:05:22+02:00