//Viete, ako používať štartovacie káble na naštartovanie auta?

Ako správne používať
štartovacie káble
a na čo si dávať pozor?

Zimné obdobie je pre mnohých vodičov synonymom ťažkých štartov motora a vybitých akumulátorov. Našťastie, vybitá batéria nie je až takým veľkým problémom ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Stačí vedieť správne používať štartovacie káble a viete ju celkom ľahko opätovne oživiť. Na ktoré konkrétne veci si dávať pozor a čo môžete spraviť preto, aby ste znížili riziko vybitia autobatérie?

 

Samovybíjanie autobatérie počas zimy

Hovorí sa, že zima škodí autobatériám zo všetkého najviac. V skutočnosti to ale nie je úplne tak. Ako sme popísali v našom článku, batérie najviac trpia pri vysokých letných teplotách, ktoré spôsobujú rýchlejší pokles ich životnosti.

Počas chladných zimných dní však procesy v autobatérii nedokážu zabezpečovať maximálny výkon. Pri teplotách -20 °C môže výkon akumulátora klesnúť až o závratných 50 %. Ak je už starší a nemá svoju ideálnu kapacitu, v dôsledku takéhoto poklesu výkonu nevie poskytnúť dostatok energie pre štartér. A vy nenaštartujete.

Praktický tip: Ak vozidlo dlhšie stojí, samovybíjanie autobatérie môže spôsobiť pokles jej napätia pod kritickú hodnotu. V dôsledku toho sa vám nebude dať naštartovať. Snažte sa ho preto aspoň raz za čas poriadne prevetrať, resp. akumulátor priebežne dobíjajte zo siete pomocou autonabíjačky.

 

Všímajte si známky opotrebovanej batérie

Prevencia vybitia batérie je vždy lepšia ako riešiť štartovacie káble. O stave baterky vám najviac napovie jej napätie. V ideálnom prípade by sa malo hýbať nad úrovňou 12,6 V. Pokiaľ je nižšie, akumulátor čo najskôr dobite. Inak riskujete, že neposkytne dostatok energie na naštartovanie auta. Nehovoriac o tom, že keď bude dlhodobejšie pod úrovňou ideálneho napätia, rýchlejšie sa opotrebuje.

Naša rada: Stav napätia akumulátora vám niektoré autá ukážu priamo v palubnom počítači. Ak touto funkciou vaše vozidlo nedisponuje, zaobstarajte si merač napätia do 12 V zásuvky v interiéri, prípadne pokrokovejší voltmeter, ktorý sa pripája priamo na póly baterky.

Medzi typické prejavy opotrebovanej batérie patrí aj jemné blikanie stretávacích svetiel, prípadne kolísanie intenzity podsvietenia v interiéri. Jasným znakom, že akumulátor vo vašom aute pravdepodobne nebude v ideálnom stave, je tiež ťažšie štartovanie.

 

Štartovacie káble – postup zapojenia

Nastúpili ste do auta, otočili ste kľúčikom a nič sa nestalo? Resp. štartér sa ťažkopádne točí, ale motor nie a nie naskočiť? V takom prípade nadišiel čas použiť štartovacie káble.

Nesnažte sa skúšať dookola štartovať, keď motor nedokáže naskočiť. Spôsobíte tým ešte väčšie vybitie baterky. Otočte kľúčik v zapaľovaní do polohy „vypnuté“, zavolajte si na pomoc človeka s druhým autom, nájdite batériu, očistite jej kontakty a pripojte štartovacie káble.

Ako zapojiť štartovacie káble?

Štartovacie káble pripájajte, keď majú obe vozidlá vypnutý motor.

  • Zapojte červený kábel na kladný pol vybitej baterky a následne jeho opačný koniec pripojte na kladný pól baterky v druhom aute.
  • Zapojte čierny kábel na záporný pól vybitej batérie a jeho opačný koniec pripojte na kostru druhého auta. Buď na ľubovoľnú kovovú časť motora či karosérie, alebo priamo na kolík, ktorý je určený na pripojenie štartovacieho kábla.
  • Naštartujte auto so „zdravou“ batériou a nechajte ho bežať na voľnobehu aspoň 15 minút. Potom skúste naštartovať vaše auto. Ak ani po 10 sekundách nenaskočí, otočte kľúčik do polohy „vypnuté“ a počkajte ďalších 15 – 20 minút.
  • Keď sa vám podarí naštartovať, najprv odpojte čierny kábel z vašej batérie a následne z druhého auta. Potom odpojte červený kábel od druhého vozidla a nakoniec od vášho.

Dôležité pravidlo: Čierny kábel v druhom vozidle vždy pripájajte na kostru, nikdy nie na záporný pól batérie.

 

Kúpte si vhodné štartovacie káble

Štartovacie káble vyberajte podľa objemu motora. Do 2,5 – 3,0 litra vám postačia 400 A káble, pre vozidlá s objemnejšími motormi sú potrebné 600 A káble. Oba varianty si môžete zaobstarať v našom e-shope.

Ak vám štartovacie káble nepomáhajú a vaše auto stále nedokážete naštartovať, pravdepodobne budete potrebovať novú batériu. Široký výber rôznych typov nájdete v našej ponuke.

2023-12-20T11:07:34+01:00