//Viskozita oleja zásadne vplýva na jeho vlastnosti: Viete, čo znamená označenie 5W-30?

Viskozita oleja zásadne vplýva na jeho vlastnosti: Viete, čo znamená označenie 5W-30?

Ak ste už niekedy kupovali nový motorový olej do vášho auta, určite ste sa stretli s označením podľa klasifikácie SAE, ktoré môže vyzerať napríklad ako 5W-30. Čo vlastne tieto čísla znamenajú a ako s nimi súvisí viskozita oleja? Prinášame vám prehľad tých najpodstatnejších faktov.

Čo je to viskozita oleja?

Viskozita je vo všeobecnosti fyzikálna veličina, ktorá vyjadruje odolnosti tekutiny voči deformáciám pod vplyvom šmykových napätí. Prejavuje sa vnútorným trením. Vyššia viskozita znamená vyššie vnútorné trenie a tým tekutina „ťažšie tečie“. Zaujímavosťou je ale skutočnosť, že táto veličina nie je konštantná. Mení sa spolu s teplotou. Napríklad, pri 100 °C bude mať olej nižšiu viskozitu ako pri -10 °C.

V prípade spaľovacích motorov je však dôležité, aby sa viskozita oleja menila pri zmene teploty čo najmenej. O tom, ako veľmi narastá a klesá, hovorí viskozitný index. Oleje s vyšším viskozitným indexom sú kvalitnejšie a ich viskozita sa pri zmenách teploty významne nemení.

Vplyv viskozity na vlastnosti oleja

Viskozita zohráva kľúčovú úlohu v tom, ako efektívne dokáže olej mazať súčasti motora. Ak je viskozita nízka, napr. SAE 0W-16, olej je menej viskózny teda veľmi tekutý – skoro ako voda. To je výhoda pri nízkych teplotách, keďže sa rýchlo a ľahko dostane do všetkých zákutí. Keď ale teplota stúpne, nedokáže vytvoriť tak pevný povlak a nemusí zabezpečiť správne mazanie.

Naopak, olej s vysokou viskozitou je viskóznejší teda menej tekutý, napr. SAE 15W-50, preto výborne odoláva vysokým teplotám a vytvára pevný olejový film. Pri nízkych teplotách mu však dlhšie trvá, kým sa dostane ku všetkým komponentom.

Veľmi často si však užívatelia zamieňajú viskozitu s hustotou. Sú to dve rozdielne veličiny a preto aj vyjadrujú rozdielne veci. Ako sme už spomínali v prípade viskozity sa jedná o fyzikálnu veličinu, ktorá vyjadruje mieru odolnosti tekutiny deformovať sa pod vplyvom šmykových napätí. Hustota predstavuje objemovú hmotnosť, ktorá je určená podielom hmotnosti a objemu látky. Zároveň rôzne viskozity napr. spomínané 0W-16 a 15W-50, môžu mať rovnakú mernú hustotu na úrovni 0,850-0,860 g/cm3.  Olej preto nie je hustejší, ale viskóznejší z hľadiska tekutosti.

Označenie olejov: Zimné a letné triedy

Na prehľadné zatriedenie olejov podľa ich viskozity a vlastností pri nízkych a vysokých teplotách sa používa klasifikácia SAE. Rozdeľuje ich do 8 letných a 6 zimných tried.

Zimné triedy

Zimná trieda hovorí o tom, ako olej vplýva na štartovateľnosť a mazanie motora pri nízkych teplotách. Existuje 6 zimných tried – 0W, 5W, 10W, 15W, 20W a 25W. Čím nižšia hodnota, tým je olej menej viskózny a dokáže zabezpečiť hladké štartovanie pri nižších teplotách. Napríklad, oleje triedy 0W bez problémov zvládajú štartovanie pri -35 °C, pri triede 5W je to orientačne -30 °C.

Letné triedy

Letná trieda vyjadruje, aká je viskozita oleja pri 100 °C – teda pri bežnej prevádzkovej teplote motora. Stretnúť sa môžete s triedou 8, 12, 16, 20, 30, 40, 50 a 60. Tu platí, že čím vyššie číslo, tým vyššia je viskozita oleja pri prevádzkovej teplote. Olej triedy 30 je vhodný do vonkajších teplôt +30 °C, trieda 40 bez problémov zvláda teploty až +40 °C.

Viacstupňové motorové oleje

Jednostupňové motorové oleje do našich končín nie sú vhodné. Napríklad, ak by ste mali olej triedy 0W, síce by ste s ľahkosťou naštartovali pri -35 °C, ale pri teplotách nad nulou by nedokázal zabezpečiť dobré mazanie motora. Preto sa u nás môžete stretnúť takmer výhradne s viacstupňovými olejmi, ktoré sa označujú napríklad ako 0W-20 alebo 5W-40. Tieto oleje majú zloženie vyladené tak, aby disponovali optimálnymi vlastnosťami pri nízkych aj vysokých vonkajších teplotách.

Teplotný rozsah olejov

Na základe označenia SAE si viete veľmi jednoducho navzájom porovnať viacero olejov. Vezmime si napríklad oleje 0W-40 a 10W-50. Oba budú mať výborné vlastnosti do vonkajšej teploty až 40 °C, ale rozdiel bude práve pri nízkych teplotách. 0W-40 zabezpečí hladké štartovanie motora až do -35 °C, 10W-50 len do -25 °C. A naopak, kým olej 0W-40 je vhodný do teplôt 40 °C, 10W-50 zvláda až 50 °C.

Pri výbere oleja do vášho auta sa však nesnažte experimentovať a nevyberajte si triedu podľa vášho uváženia. Riaďte sa odporúčaním výrobcu alebo vášho mechanika. Viskozita oleja totiž zásadne vplýva na fungovanie motora a nevhodný typ dokáže napáchať veľké škody.

2024-09-19T16:01:03+02:00