//Výkonnostné špecifikácie motorových olejov: Čo znamená označenie API, ACEA, ILSAC alebo JASO?

Výkonnostné špecifikácie motorových olejov: Čo znamená označenie API, ACEA, ILSAC alebo JASO?

V našom staršom článku sme vám bližšie predstavili klasifikáciu olejov podľa normy SAE. Práve s ňou sa môžete v našich končinách stretnúť najčastejšie. Vedeli ste však, že okrem nej existujú aj ďalšie špecifikácie motorových olejov, ktoré ešte detailnejšie popisujú určenie a vlastnosti konkrétneho oleja? V nasledujúcich riadkoch vám bližšie predstavíme označovanie podľa špecifikácie API, ACEA, ILSAC a JASO, s ktorým sa viete stretnúť aj pri olejoch z našej ponuky.

Klasifikácia API

Túto normu, ktorá je po SAE druhá najčastejšie používaná vo svete, definuje American Petroleum Institute. V porovnaní s našou európskou normou ACEA je o niečo menej prísna na vlastnosti olejov. Motorové oleje rozdeľuje do 2 kategórií:

  • kategóriu S, do ktorej patria oleje pre zážihové motory,
  • kategóriu C, ktorá zahŕňa oleje pre vznetové motory.

Za písmenom S alebo C nasleduje druhé písmeno, ktoré označuje výkonnostný stupeň, resp. kvalitu daného oleja. Tu platí jednoduché pravidlo – čím je písmeno ďalej v abecede, tým kvalitnejší je olej.

Príklad: Dnes najčastejšie uvádzanou je norma SN, ktorá bola zavedená pre benzínové autá od roku 2011. Oleje spĺňajúce túto špecifikáciu musia poskytovať lepšiu ochranu turbodúchadla či piestov pri vysokej teplote, kompatibilitu s tesnením a systémom riadenia emisií pracujúcich s palivami obsahujúcimi etanol až do E85. Aktualizácia SN Plus z roku 2018 vyžadujú ochranu pred deštrukčným javom tzv. „predzápalom“ t.j. LSPI – Low Speed Pre-Ignition. Najnovšia norma API SP bola zavedená v roku 2020 a je prispôsobená aktuálnej generácii vyrábaných motorov.

Pre naftové motory je najčastejšie uvádzaná norma CF platná od roku 1994, a je najvyššou normou pre osobné vozidlá. Vzhľadom na špecifiká amerického trhu, najnovšie normy označované ako CI-4 a CK-4 sú určené pre nákladné vozidlá a pre osobné autá norma CF nemá pokračovanie.

Špecifikácie motorových olejov ACEA

ACEA je európska klasifikácia motorových olejov, pričom jej skratka pochádza od názvu inštitúcie Association des Constructeurs Europeens de ľAutomobile, ktorá rozdeľuje oleje do 4 kategórií:

  • ACEA A pre zážihové motory,
  • ACEA B pre vznetové motory,
  • ACEA C pre vznetové motory so systémom úpravy výfukových plynov (DPF, SCR, EGR, NOX a TWC)
  • ACEA E pre veľkoobjemové naftové motory.

Aktuálne sa môžeme stretnúť najčastejšie s normami ACEA C skupiny. Jednotlivé kvalitatívne triedy oleja sa líšia najmä chemickým zložením – predovšetkým obsahom fosforu, síry a sulfátového popola, tzv. úrovne SAPS.

Príklad: Medzi klasické oleje patria oleje kategórie A3 a B4 určené pre zvýšenú záťaž, s možnosťou predĺženého intervalu výmeny. Najnovšia norma ACEA A7/B7 je pre nízkoobjemové, vysokootáčkové motory, ktoré potrebujú ochranu pred tzv. „predzápalom“ t.j. javom LSPI – Low Speed Pre-Ignition.

Kompatibilita s DPF, SCR či EGR

Trieda oleja podľa klasifikácie ACEA hovorí aj o jeho kompatibilite s modernými systémami na redukciu emisií – napríklad filtrom pevných častíc DPF, EGR ventilom či SCR katalyzátorom. Pre motory osobných automobilov, ktoré sú vybavené s DPF filtrami sú vhodné oleje tried C1 až C7, prípadne oleje triedy E napr. E6, E7 a E9, ktoré sú určené pre veľkoobjemové naftové motory nákladných vozidiel aj s katalyzátorom SCR alebo DPF systémom. Je dôležité poznamenať, že vyššie číslo za písmenom A, B, C, E nevyjadruje kvalitatívne lepšie vlastnosti ako pri API, ale konkrétnu príslušnosť vyžadovaným špecifikám motora. Na rozdiel od americkej normy API dáva európska ACEA vyšší dôraz na naftové motory.

Klasifikácia JASO

Špecifikácia oleja JASO (Japanese Engine Oil Standards) bola vytvorená japonskými vývojármi motocyklov. Oleje pre dvojtaktné motory rozdeľuje do 4 tried:

  • JASO FA
  • JASO FB
  • JASO FC
  • JASO FD

Do kategórie JASO FA sa radia oleje s nižšími nárokmi na čistiace schopnosti oleja a zanášanie výfukového systému. Naopak, trieda JASO FD zahŕňa oleje spĺňajúce tie najvyššie nároky na kvalitu. Oleje pre štvortaktné motory sa delia len do 2 tried – JASO MA, ktorá má podtriedy (MA1 a MA2) a JASO MB.

Zapamätajte si: Do kategórie JASO MA patria oleje bez modifikátorov trenia, do triedy JASO MB zas oleje s najnižším trením. Je to norma, ktorá sa uvádza aj pri olejoch pre záhradnú techniku, či skútroch.

Klasifikácia motorových olejov ILSAC

Klasifikácia ILSAC (International Lubricants Standardization and Approval Committee) vznikla už v 90. rokoch z iniciatívy amerických a japonských výrobcov. Oleje rozdeľuje podľa kvality a vlastností do 6 tried:

  • ILSAC GF-1
  • ILSAC GF-2
  • ILSAC GF-3
  • ILSAC GF-4
  • ILSAC GF-5
  • ILSAC GF-6

Aktuálne najprísnejšou a jedinou platnou triedou je ILSAC GF-6. Oleje zaradené do tejto kategórie musia spĺňať náročné požiadavky na viskozitu, ochranu motora aj odparovanie zo spaľovacej komory.

Tip na záver: Chystáte sa kupovať olej do vášho auta alebo motorky? Vyberte si z našej širokej ponuky, kde nájdete produkty spĺňajúce tie najprísnejšie výkonnostné špecifikácie motorových olejov.

2024-10-21T14:30:17+02:00